rozšířené vyhledávání ...

Počasí dnes:

20. 8. 2019

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo déšť, na východě zpočátku až polojasno, od JV postupně místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle silné. Denní teploty 21 až 25°C, na Moravě a ve Slezsku 24 až 28°C. Noční teploty 15 až 11°C.

Čistící a vakuová stanice

výstavba r. 2012-13

Začátkem dubna 2012 začaly práce na hlavním řádu vakuové kanalizace od budoucí čističky na cestě k Dobšicům. Asfalt v ulicích byl frézován pouze na půlmetrovou šířku. Několik skupin dělníků s traktory s radlicemi vybíraly zeminu, kterou ihned odvážela nákladní auta, dělníci pokládali trubky na hlavních řadech i s odbočkami k domkům, stroje (bobiky) rýhy zasypávaly a pracovníci neprodleně v ulicích dělali pořádek. Zároveň začaly práce na zabudování šachet. Do konce října byla práce hotova. Také začala výstavba čističky u cesty k Dobšicům, z větší části byla hotova koncem roku.Výkopové práce při pokládce kanalizace a zabudování jímek byly ukončeny koncem října 2012, ale při cestě na Dobšice pokračovala výstavba podtlakové stanice a čističky odpadních vod. Po rozběhu čistící a vakuové stanice nastalo 7. května připojování domácností na novou kanalizaci, buď svépomocí nebo prostřednictvím několika firem, a do prázdnin byli téměř všichni připojeni. Opravy komunikací asfaltováním po výkopech začaly v obci na dvou místech zároveň od 23. května a do konce června bylo také hotovo.V pátek 12. července 2013 byla úspěšně zkolaudována stavba kanalizace a čističky odpadních vod Sány. Na odkanalizování obce s výstavbou vlastní čističky byla získána 80% dotace z Ministerstva zemědělství programu výstavby a obnovy vodovodů a kanalizací.

Základními prvky podtlakové stanice jsou dvě vývěvy (vytvářejí podtlak v celém podtlakovém systému kanalizace) a nádoba zásobníku podtlaku (něco jako nádoba u vodárny, ale mnohem větší, v které je udržována zásoba podtlaku pro vyrovnávání výkyvů podtlaku v podtlakovém systému kanalizace  při otevírání jednotlivých ventilů, při kterém dochází k odsávání kalů ze sběrných šachet u jednotlivých domů. Odpady ze šachty  jsou hnány venkovním vzduchem, který je do šachty přisáván přes ventil umístěný v šachtě při naplnění akumulačního prostoru jímky splašků). V nádobě zásobníku podtlaku jsou umístěna dvě tlaková čerpadla, která čerpají splašky, přivedené podtlakovým systémem do tohoto zásobníku do čističky odpadních vod, kde jsou splašky čištěny od nejhrubších po jemnější a jemnější nečistoty a na závěr jsou podrobeny činnosti bakterií, kde je odpadní voda za stálého provzdušňování díky činnosti bakterií vyčištěna na požadovanou kvalitu. Přečištěná voda je odváděna přilehlým náhonem do řeky Cidliny. Z vypouštěné vody jsou pravidelně odebírány vzorky pro kontrolu kvality práce čističky.