Žádost o povolení k vývozu kulturní památky do zahraničí
Kulturní památku (i národní kulturní památku) lze dočasně vyvézt do zahraničí - pro účely výstavy, zápůjčky nebo pro jiné účely, např. restaurování - jen s předchozím souhlasem Ministerstva kultury.
Souhlas Ministerstva kultury musí být vydán na celkovou dobu, kdy se kulturní památka nachází mimo území České republiky, tedy včetně doby transportu kulturní památky do místa určení a zpět na území České republiky.
Žádost Ministerstvu kultury podává vlastník kulturní památky.
Povolení k vývozu kulturní památky do zahraničí lze vydat pouze předem, tzn. před vývozem kulturní památky do zahraničí.
Žádost se podává v písemné formě na předepsaném formuláři.
Žádost musí obsahovat:
přesnou identifikaci kulturní památky a rejstříkové číslo v Ústředním seznamu kulturních památek, popř. číslo jednacího rozhodnutí Ministerstva kultury o prohlášení věci za kulturní památku,
účel, pro který má být památka vyvezena (spolu s odůvodněním),
přesně stanovenou dobu, na kterou má být kulturní památka vyvezena,
popis opatření, která mají minimalizovat nebezpečí, kterými by kulturní památka mohla být po dobu pobytu mimo území České republiky ohrožena (pojištění, způsob dopravy, zajištění odpovídajících klimatických podmínek apod.).
K žádosti se přikládají pro každou jednotlivou kulturní památku 4 vyplněné formuláře osvědčení opatřené barevnými fotografiemi kulturní památky.
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Lhůty vyplývají z § 71 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
Další činnosti nejsou stanoveny.
Podání lze učinit elektronicky.
02.12.2013
Bez časového omezení.
Obec Sány se nachází v malebné Polabské nížině na řece Cidlině 9 km východně od lázeňského města Poděbrady a cca 50 km od hlavního města při dálnici D11. Nadmořská výška 197 m n. m. řadí obec mezi nejteplejší místa v republice s nejstabilnějším počasím. Rozkládá se v úrodné rovině na jednom katastru a trvale v ní žije kolem 500 obyvatel. Severně, asi po 3 km, se vypíná osamělý kopec Oškobrh do výše 285 m. Obec má původně zemědělský charakter, dnes jde spíše o rezidenční a rekreační sídlo. K zemědělství je vázáno minimum obyvatel, vyjíždí se za prací především v terciálním sektoru a významný podíl domů slouží k rekreačním účelům.